پولشویی ۹ میلیارد دلاری BTC-e
اخبار ارز دیجیتال

پولشویی ۹ میلیارد دلاری BTC-e

nine-billion-dollar-BTC-e-money-laundering

بنیانگذار صرافی BTC-e به توطئه پولشویی ۹ میلیارد دلاری اعتراف کرد. قاضی دادگاه فدرال بر اساس دستورالعمل‌های صدور حکم ایالات متحده و سایر عوامل قانونی، حکم وی را تعیین می‌کند.

مطالعه اخبار ارزدیجیتال در بلاکچین نیوز

کلاهبرداری جدید کریپتو

الکساندر وینیک، یکی از بنیانگذاران روس صرافی ارز دیجیتال غیرقانونی BTC-e، به توطئه پولشویی مرتبط با صرافی ارز دیجیتال اعتراف کرده است. این اعتراف پس از تحقیقات گسترده ای صورت گرفت که فعالیت های غیرقانونی گسترده این صرافی را از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۷ نشان داد.

پیشنهاد مطالعه مقاله : ارزدیجیتال ایاس (EOS) چیست؟

وینیک کلاهبردار BTC-e

وزارت دادگستری آمریکا (DOJ) گزارش داد که در دوران رهبری وینیک، BTC-e بیش از ۹ میلیارد دلار تراکنش را پردازش کرده و بیش از یک میلیون کاربر در سراسر جهان داشته است که بسیاری از آنها آمریکایی بوده اند. قاضی دادگاه فدرال بر اساس دستورالعمل‌های صدور حکم ایالات متحده و سایر عوامل قانونی، حکم وی را تعیین می‌کند.

وزارت دادگستری آمریکا تأکید کرد که از این پلتفرم برای پولشویی وجوه به دست آمده از فعالیت های مجرمانه مختلف، از جمله هک رایانه، حملات باج افزار و قاچاق مواد مخدر استفاده شده است.

طبق گزارش وزارت دادگستری، تحقیقات نشان داده است که BTC-e بدون اقدامات ضروری تطابق قانونی، از جمله ثبت نام در شبکه اجرای جرائم مالی (FinCEN) و اجرای پروتکل های ضد پولشویی (AML) یا شناسه مشتری خود (KYC) فعالیت می کرده است.

پیشنهاد مطالعه مقاله : اصلاح پروتکل V4 وام دهی DeFi Aave

محبوبیت صرافی BTC-e

این کمبودها باعث محبوبیت BTC-e در میان افرادی شد که به دنبال مخفی کردن تراکنش های مالی خود از دید مجریان قانون بودند. علاوه بر این، مشخص شد که وینیک چندین شرکت پوششی و حساب‌های مالی در سراسر جهان تأسیس کرده است که امکان انتقال غیرقانونی وجوه از طریق BTC-e را فراهم می‌کند. این فعالیت منجر به خسارات مالی به ارزش حداقل ۱۲۱ میلیون دلار شد.

وینیک طی پنج سال گذشته به دلیل نقش ادعایی خود به عنوان مغز متفکر BTC-e درگیر نبردهای حقوقی بوده است. گفته می شود که صرافی ارز دیجیتال از فعالیت های غیرقانونی مختلفی سود برده است که از این پلتفرم برای پولشویی حدود ۴ میلیارد دلار بیت کوین استفاده کرده اند.

پیشنهاد مطالعه مقاله : افت 4 درصدی قیمت بیت‌کوین


دستگیری  وینیک مدیرعامل صرافی BTC-e

وینیک در سال ۲۰۱۷ با حکم ایالات متحده به اتهام پولشویی در یونان دستگیر شد و در سال ۲۰۲۰ به فرانسه مسترد شد. در فرانسه، وینیک از اتهامات باج افزار تبرئه شد، اما به اتهام پولشویی محکوم شد و به پنج سال زندان محکوم شد.

وکلای وینیک فرجام‌خواهی ناموفقانه‌ای را آغاز کردند و همچنان ادعا می‌کردند که وینیک فقط یک کارمند صرافی بوده و هیچ دخالتی در فعالیت‌های غیرقانونی در BTC-e نداشته است. پس از گذراندن دو سال زندان در فرانسه، او در تاریخ ۵ آگوست ۲۰۲۲ به آمریکا مسترد شد.

وزارت دادگستری همکاری دولت یونان در استرداد وینیک به ایالات متحده را به رسمیت شناخت. وینیک پیش از این سعی کرده بود معامله تبادل زندانی را برای خود به عنوان بخشی از معامله تبادل زندانی بین روسیه و ایالات متحده در نظر بگیرد.

مقامات آمریکایی اتهامات کیفری مشابهی را علیه صرافی های ارز دیجیتال و مدیران عامل آنها مطرح کرده اند. در تاریخ ۲۸ مارس، سم بنکمن-فرید، مدیرعامل سابق FTX به دلیل هفت جرم جنایی به ۲۵ سال زندان محکوم شد.کامنت ها

ارسال کامنت

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند *