بلاکچین در گمرک دبی
اخبار ارز دیجیتال

بلاکچین در گمرک دبی

Dubai-Customs-launches-blockchain-platform

گمرک دبی امیدوار است که با استفاده از راه‌حل مبتنی بر بلاکچین، امکان تبادل امن و ضدتحریف داده‌ها را تسهیل کند، در زمان و تلاش صرفه‌جویی کند و حجم زیادی از کاغذبازی را برای زنجیره‌های تأمین محلی کاهش دهد.

مطالعه اخبار بلاکچین در بلاکچین نیوز

گمرک دبی در راستای تلاش برای تبدیل شدن به یک شهر هوشمند

روز هشتم تیرماه، دفتر رسانه‌ای دبی اعلام کرد که گمرک دبی از راه‌اندازی یک پلتفرم بلاکچین جدید با هدف روان‌سازی موانع زنجیره تأمین در داخل دبی و سراسر مرزهای آن خبر داد.

احمد بن سليمان، رئیس هیئت مدیره شرکت بنادر، گمرک و منطقه آزاد، گفت: «این نوآوری، بیانگر چشم‌انداز ما برای تبدیل دبی به یک مرکز جهانی تجارت و لجستیک است.»

«ما معتقدیم که پذیرش فناوری‌های نوین مانند بلاکچین، به طور قابل توجهی به بهبود فضای کسب و کار و تقویت جایگاه دبی به عنوان یک مرکز مهم تجارت جهانی کمک خواهد کرد.» بن سليمان اشاره کرد که راه‌حل بلاکچین با ساده‌سازی بسیاری از رویه‌ها برای تسریع ترخیص کالا و معاملات تجاری، به کاهش زمان و تلاش کمک می‌کند.

همچنین با تسهیل اشتراک داده‌های غیرقابل جعل و کاهش حجم عظیم کاغذبازی که معمولاً در این فرآیندها دخیل است، شفافیت زنجیره تأمین را بهبود می‌بخشد.

پیشنهاد مطالعه : بیت کوین در پایین ترین سختی اسختراج از مارس


شفاف سازی فضای کسب و کار در دبی

دکتر عبدالله بوستانی، مدیرکل گمرک دبی گفت: «هدف این است که فضای کسب و کار در دبی روان‌تر، ساده‌تر و شفاف‌تر شود.»

از دیرباز، بلاکچین به عنوان راه‌حلی برای ردیابی لحظه‌ای حرکت اقلام در زنجیره تأمین و مبارزه با تقلب و جعل شناخته شده است.

با این حال، محققان در سال ۲۰۲۲ استدلال کردند که هنوز موانعی برای پذیرش انبوه این فناوری وجود دارد. یک پلتفرم امیدوارکننده زنجیره تأمین بلاکچین از شرکت تولیدکننده رایانه‌ای IBM در نوامبر ۲۰۲۲ کنار گذاشته شد.

IBM و شریک آن، شرکت حمل‌ونقل و لجستیک دانمارکی مرسک، فقدان «همکاری جهانی صنعت» را دلیل اصلی توقف فعالیت TradesLens عنوان کردند.

«با این حال، امروزه بسیاری از پلتفرم‌ها و بلاکچین‌های دیگر وجود دارند.»

«VeChain، یک بلاکچین سازگار با قرارداد هوشمند که برای ردیابی زنجیره تأمین استفاده می‌شود، از زمان راه‌اندازی آن در سال ۲۰۱۶ بازیگری در این فضا بوده است. Chainlink از زمان راه‌اندازی آن در سال ۲۰۱۹ برای اتوماسیون زنجیره تأمین استفاده می‌شود. شبکه تجارت جهانی حمل و نقل (GSBN) مستقر در هنگ کنگ نیز به یک بازیگر قابل توجه در فضای زنجیره تأمین بلاکچین تبدیل شده است.»

توجه: برای بخش آخر متن، یک تکرار وجود دارد. بنابراین، جمله دوم در مورد VeChain را حذف کرده‌ایم.

«همچنین، گمرک دبی در ژانویه ۲۰۲۰ یک پلتفرم مبتنی بر بلاکچین را برای تسهیل تجارت الکترونیک فرامرزی راه‌اندازی کرد.»

کامنت ها

ارسال کامنت

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند *