بیت کوین در پایین ترین سختی اسختراج از مارس
اخبار ارز دیجیتال

بیت کوین در پایین ترین سختی اسختراج از مارس

Bitcoin-mining-difficulty-lowest-level-since-march

سختی استخراج بیت کوین به پایین ترین سطح از مارس رسید، در حالی که قیمت به بالای ۵۷ هزار دلار صعود کرده است.

مطالعه اخبار بلاکچین در بلاکچین نیوزپیپر

کاهش سختی استخراج بیت کوین

سختی استخراج بیت کوین در تاریخ ۵ جولای بیش از ۵ درصد کاهش یافت و به پایین‌ترین سطح سه ماهه یعنی ۷۹.۵۰ تراهش (۷۹.۵T) رسید. این کاهش، بزرگترین افت از زمان مارس به شمار می‌رود، زمانی که سختی به طور موقت به زیر ۸۰T سقوط کرد.

سختی استخراج بین مارس و مه به بالاترین حد خود یعنی ۸۸.۱۰T رسید و سپس روند نزولی آهسته‌ای را در پیش گرفت که تا زمان نگارش این مقاله ادامه داشته است.

پشینهاد مطالعه : ایردراپ ZK در PancakeSwap


سختی استخراج بیت کوین چیست؟

سختی استخراج بیت کوین با قدرت هش (Hashrate) سنجیده می‌شود. قدرت هش، تعداد حدسیاتی است که انتظار می‌رود یک دستگاه استخراج قبل از حل معادله رمزنگاری لازم برای آزاد کردن یکی از بیت کوین‌های باقی‌مانده، انجام دهد.

قدرت هش هر ۲,۰16 بلاک به‌روز می‌شود - که تقریباً دو هفته طول می‌کشد. در طول عمر بیت کوین، قدرت هش به طور معمول ماهانه با چند استثنا افزایش یافته است.

برای مثال، در سال ۲۰۱۴، قدرت هش حدود ۱.۱ گیگاهش بر ثانیه اندازه‌گیری می‌شد. این مقدار آنقدر پایین بود که اکثر کامپیوترهای رومیزی می‌توانستند بیت کوین استخراج کنند (هرچه قدرت هش بالاتر باشد، دستگاه استخراج برای سودآوری نیاز به قدرت و بازدهی انرژی بیشتری دارد).

در اواخر سال ۲۰۱۷، با افزایش پذیرش، قدرت هش برای اولین بار به سطح تراهش رسید. و از تاریخ ۶ جولای ۲۰۲۴، تا به‌روزرسانی بعدی سختی استخراج، روی ۷۹.۵T باقی مانده است.

بر اساس معیار سختی فعلی ۷۹.۵T، استخر استخراج F2Pool تخمین می‌زند که یک دستگاه استخراج ASIC با نرخ بازدهی انرژی (وات مصرفی بر تراهش) ۲۶ یا کمتر (هرچه کمتر، بهتر) تا زمانی که قیمت بیت کوین از ۵۴,۰۰۰ دلار پایین نیاید، سودآور خواهد بود.

به نقل از F2Pool: «با قیمت ۵۴ هزار دلاری بیت کوین، دستگاه‌های استخراج ASIC با مصرف انرژی ۲۶ وات بر تراهش یا کمتر می‌توانند سود کسب کنند. ما این سود را ۰.۰۷ دلار به ازای هر کیلووات ساعت تخمین می‌زنیم.»

اگر قیمت بیت کوین پایین‌تر بیاید، برای حفظ سودآوری استخراج‌کنندگان، به دستگاه‌های استخراج کارآمدتری نیاز خواهد بود. در صورتی که قیمت ثابت بماند، شرایط برای بزرگترین استخراج‌کنندگان، به ویژه آنهایی که در مکان‌هایی با یارانه انرژی برای تاسیسات استخراج فعالیت می‌کنند، مطلوب به نظر می‌رسد.

کامنت ها

ارسال کامنت

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند *