نیاز هوش مصنوعی به بلاکچین
اخبار ارز دیجیتال

نیاز هوش مصنوعی به بلاکچین

Artificial-intelligence-needs-blockchain

هوش مصنوعی برای عملکرد در سطح وسیع به اطلاعات معتبر نیاز دارد و بلاکچین راه‌حلی برای ارائه این اطلاعات است. 

مطالعه اخبار بلاکچین در بلاکچین نیوزپیپر

بلاکچین کلید تغذیه هوش مصنوعی

بلاکچین کلید تغذیه هوش مصنوعی با اطلاعات قابل تأیید است و اکوسیستم پولکادات در حال آماده سازی برای تحقق این امر در آینده مبتنی بر داده است. اصطلاح "اطلاعات نفت قرن بیست و یکم است" که توسط پیتر سوندرگارد، مدیر اجرایی سابق گارتنر در اوایل دهه ۲۰۱۰ مطرح شد، اهمیت دانش در دنیای دیجیتال را توصیف می کرد. با این حال، با معرفی هوش مصنوعی (AI) برای عموم مردم، این روایت در طول چند سال گذشته اصلاح شده است. با توجه به حجم عظیم داده‌های مورد نیاز برای آموزش مدل‌های زبان بزرگ هوش مصنوعی (LLM)، داده‌ها به طلای جدید تبدیل شده‌اند. طبق آمار Statista، طی یک دوره زمانی نسبتاً کوتاه پنج ساله، داده‌های ایجاد شده، ضبط شده، کپی شده و مصرف شده در سطح جهان سه برابر خواهد شد. تاثیر هوش مصنوعی در دیتاسفر (دیتاسفر) انکارناپذیر است و به نظر می رسد سرمایه گذاران پول خود را در جایی که داده ها وجود دارد سرمایه گذاری می کنند. Crunchbase تخمین می زند که بیش از ۱ دلار از هر ۴ دلار سرمایه گذاری شده در استارت آپ های مستقر در ایالات متحده در سال ۲۰۲۳ به سمت شرکت هایی هدایت شده است که روی پروژه های مرتبط با هوش مصنوعی کار می کنند و این رقم دو برابر پنجره چهار ساله گذشته است.

این ارقام چشمگیر، یک رقابت تسلیحاتی با جریان عظیم سرمایه به سمت سرمایه‌گذاری در هوش مصنوعی ایجاد می‌کند و سازمان‌ها به زودی متوجه می‌شوند که هوش مصنوعی با چالش‌های حل نشده‌ای در مقیاس بزرگ دست و پنجه نرم می‌کند، برای صنعتی که در مسیر عبور از ۲۰۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۴ است و انتظار می‌رود تا سال ۲۰۳۰ به ۱.۸۱ تریلیون دلار برسد.

پیشنهاد مطالعه : اتریوم بالاتر از ۳.۵ هزار دلار

چرا هوش مصنوعی به بلاکچین نیاز دارد؟ 

داده، حکم سوخت حیاتی برای هوش مصنوعی را ایفا می‌کند که بر اساس مدیریت و عملکرد آن می‌تواند زندگی دیجیتال را غنی یا آلوده کند. اگر داده‌هایی که به هوش مصنوعی تغذیه می‌شوند، معتبر و تأیید شده نباشند، خطر ایجاد سوگیری در هوش مصنوعی به شدت افزایش می‌یابد. برای اینکه هوش مصنوعی برای تأثیرگذاری عظیمی که این فناوری وعده می‌دهد، آماده تولید انبوه شود، نیاز مبرمی به محدود کردن نتایج فریبنده، مدیریت نگرانی‌های مربوط به سوگیری و اجتناب از نقض مالکیت فکری وجود دارد.

ظهور هوش مصنوعی نشان دهنده رشد تصاعدی در پردازش داده است که تقاضای فزاینده‌ای را برای تأیید و اعتبارسنجی اطلاعات به همراه دارد. اگر مؤسسات بزرگ و تقریباً همه مشاغل از این ابزارهای کارآمدی و بهره‌وری عظیم در عصر اطلاعات استفاده می‌کنند، پس این اطلاعات باید دقیق باشند.


بلاکچین راهکار اصلی برای هوش مصنوعی

بلاکچین، به لطف ویژگی‌های ذاتی خود مانند تغییرناپذیری، ردیابی و شفافیت، به عنوان راه‌حلی ایده‌آل برای مقابله با مشکلات اصلی مرتبط با هوش مصنوعی مطرح می‌شود. مهار قدرت تمرکززدایی مطمئناً می‌تواند امکان حفظ حقیقت قابل تأیید را در طول زمان فراهم کند. با این حال، بلاکچین بیش از حد درگیر مبارزه با مشکلات خود - به ویژه سهگانگی دستیابی به امنیت، مقیاس‌پذیری و تمرکززدایی - بوده است تا بتواند به کسب‌وکارهایی که به دنبال زیرساخت قابل اعتمادی برای راه‌اندازی فعالیت خود در فضای هوش مصنوعی هستند، کمک کند.

مقیاس پذیری و قابلیت همکاری بسیاری از شبکه‌های بلاکچین برای همگام شدن با نیازهای پهنای باند امروزی با مشکل مواجه هستند و تصور آینده‌ای را که چنین زیرساختی برای رشد تصاعدی داده‌ها تبدیل به راه‌حلی کاربردی می‌شود، تقریباً غیرممکن می‌سازد. پولکادات با شبکه چند زنجیره‌ای خرد شده خود که امکان پردازش موازی تراکنش‌ها را فراهم می‌کند، به دنبال رفع گلوگاه‌هایی است که شبکه‌های سنتی را درگیر کرده است.

خرد کردن (شاردینگ) یک تکنیک شناخته شده در علم کامپیوتر است که با شکستن داده‌های حجیم به بخش‌های کوچک‌تر و قابل مدیریت‌تر، آن‌ها را پردازش می‌کند. هنگامی که از شاردینگ در بستر بلاکچین استفاده می‌شود، شبکه چند زنجیره‌ای خرد شده پولکادات امکان پردازش همزمان تراکنش‌های متعدد روی چندین زنجیره را فراهم می‌کند. این امر مقیاس‌پذیری را بهبود می‌بخشد و پولکادات را به عنوان زیرساختی ایده‌آل برای مدیریت انفجار داده‌محور هوش مصنوعی قرار می‌دهد.

علاوه بر مزایای هسته‌ای ارائه شده در سطح زیرساخت، اکوسیستم پولکادات همچنین میزبان چندین پارachain (پارachain) است - بلاکچین‌های لایه ۱ مستقل که در داخل شبکه پولکادات عمل می‌کنند - برای گسترش قابلیت‌های آن. در اینجا چند نمونه آورده شده است:

گراف دانش غیرمتمرکز هوش مصنوعی تنها به اندازه داده‌هایی که روی آن آموزش می‌بیند، خوب و مؤثر است، به همین دلیل «تغذیه» آن با داده‌های تأیید شده برای جلوگیری از توهم‌زدن هوش مصنوعی بسیار مهم است. اوریجین تریل (OriginTrail)، یک پارachain پولکادات که در حال ساخت یک گراف دانش غیرمتمرکز است، به دنبال رفع نگرانی‌های مربوط به صحت داده‌ها است.

اوریجین تریل دارایی‌های دانش حیاتی را سازماندهی می‌کند و با استفاده از قدرت تمرکززدایی، آن‌ها را قابل کشف و تأیید می‌کند. اوریجین تریل به جای اعتماد به یک نهاد مرکزی برای ایجاد و نگهداری گراف دانش که آموزش هوش مصنوعی و جستجو بر روی آن انجام می‌شود، یک شبکه باز از دارایی‌های دانش - داده‌های زنجیره تأمین، جزئیات محصول یا سایر اطلاعات دنیای واقعی - را تشویق می‌کند که هر کسی می‌تواند در آن مشارکت و تأیید داشته باشد.

همکاری با یک نهاد استاندارد این پلتفرم برای اطمینان از شفافیت در زنجیره‌های تامین دارویی، همکاری با BSI، نهاد استاندارد ملی بریتانیا را برقرار کرده است. ابتکار اینترنت نسل بعد اتحادیه اروپا همچنین اوریجین تریل را برای کمک به ساخت زیرساخت‌های پیشرفته برای اینترنت اروپا انتخاب کرده است.

هم پردازنده برای بلاکچین شبکه فالا (Phala Network) یک هم پردازنده مبتنی بر شبکه زیرساخت فیزیکی غیرمتمرکز (DePIN) است - لایه اجرایی برای هوش مصنوعی وب ۳ (Web3 AI). مجموعه فناوری فالا به هوش مصنوعی این امکان را می‌دهد تا بلاکچین‌ها را درک کرده و با آن‌ها تعامل داشته باشد، در حالی که مجموعه ابزارهایی را برای کمک به توسعه‌دهندگان برای ساخت، ارسال و کسب درآمد از ایجنت‌های هوش مصنوعی مبتنی بر قرارداد هوشمند ارائه می‌دهد.

قرارداد ایجنت هوش مصنوعی فالا به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد تا ایجنت‌های هوش مصنوعی مبتنی بر قرارداد هوشمند با مزایای زیر بسازند:

قراردادهای هوشمند عامل‌ساز (Agentizing smart contracts)

 توسعه‌دهندگان می‌توانند ایجنت‌های هوش مصنوعی مبتنی بر قرارداد هوشمند را برای خدمات محبوب وب ۳ و قراردادهای هوشمند توسعه دهند. این ایجنت‌های هوش مصنوعی را می‌توان از طریق یک سازمان خودمختار غیرمتمرکز (DAO) برای اجرای منطق کسب‌وکار تنظیم کرد.

غیرمتمرکز کردن مالکیت و کسب درآمد

کاربران می‌توانند مالک ایجنت‌های خود باشند و با استفاده از مدل توکنومیکی پیش‌فرض ارائه شده یا با سفارشی‌سازی مدل خود، یک مدل توکنومیکی سودآور ایجاد کنند.

اتصال به اینترنت چند عاملی: ایجنت‌های روی فالا به طور پیش فرض برای سایر ایجنت‌های هوش مصنوعی بین پلتفرمی که در Autonolas، FLock.io، Morpheus، Polywrap و سایر پلتفرم‌های مشابه مستقر شده‌اند، قابل دسترسی هستند.

شبکه هوش مصنوعی برای همکاری همتا به همتا تصور کنید یک شبکه جهانی وجود دارد که در آن مدل‌های هوش مصنوعی با یکدیگر همکاری می‌کنند و از هم یاد می‌گیرند. این شبکه به جای تکیه بر یک مرجع مرکزی، به صورت غیرمتمرکز عمل می‌کند و باعث افزایش دقت، به حداقل رساندن خطر فساد و بهبود کارایی می‌شود.

این ایده پشت بیتنسور (Bittensor) است، یک پروتکل متن باز که یک شبکه یادگیری ماشین غیرمتمرکز، مبتنی بر بلاکچین و توکنیزه را تامین می‌کند. بیتنسور یک شبکه هوش مصنوعی است که اشتراک‌گذاری و همکاری همتا به همتا (P2P) مدل‌های یادگیری ماشین غیرمتمرکز را تشویق می‌کند.

در این سیستم، مدل‌های هوش مصنوعی می‌توانند دانش، بینش و حتی منابع محاسباتی را به طور مستقیم با یکدیگر به اشتراک بگذارند. این مانند یک بازار دیجیتال است که در آن عامل‌های هوش مصنوعی اطلاعات را رد و بدل کرده و به طور جمعی بهبود می‌یابند. نتیجه چنین شبکه‌هایی دموکراتیزه کردن هوش مصنوعی با در دسترس قرار دادن آن برای افراد بیشتر، نه فقط شرکت‌های بزرگ یا موسسات تحقیقاتی است.

پولکادات با اکوسیستم در حال رشد و چشم‌انداز آینده‌نگرش، به دنبال ایفای نقشی حیاتی در انقلاب هوش مصنوعی است. این پروژه آرامش خاطر را برای قابلیت ارتقاء در آینده و همچنین یک پلتفرم قدرتمند فراهم می‌کند که امکان افزایش پهنای باند و مقیاس‌پذیری را برای پاسخگویی به نیازهای پردازشی عظیم ناشی از رشد تصاعدی داده و اطلاعات فراهم می‌کند. با نزدیک شدن سریع چشم‌انداز جدید هوش مصنوعی، پولکادات در خط مقدم قرار دارد و قفل بهره‌وری را باز می‌کند و چالش‌های دنیای واقعی را حل می‌کند.


کامنت ها

ارسال کامنت

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند *